+36 70 397 06 89
Folyamatosan, sürgős esetben akár hétvégén is!

11 banális hiba, melyet cégalapításkor elkövethetsz
Ha ezt elolvasod, könnyen elkerülheted őket

A hosszú évek alatt észrevettem, hogy cégalapításkor van néhány olyan részlet, melyre sem a cég alapítója, sem –és ez a súlyosabb eset- az ügyvéd nem figyel. Ezek a részletek, melyekre senki nem figyel hibákat okoznak a cégalapítás folyamán. Azt is észrevettem, hogy a hibák újra mag újra ismétlődnek. Így ügyvédi partner irodánkkal együtt egy összefoglalót írtunk ezekről, az újonnann induló vállalkozásokat segítendő.

Mivel ezek a hibák gyakran sok ezer forintos kárt okoznak az éppen csak szárnyát bontogató vállalkozásoknak most egy csokorba szedtük őket. Ha figyelmesen végigolvasod tudni fogod mire kell figyelni.

Feltétlenül olvasd végig ezt az anyagot akkor is, ha cégalapítás előtt állsz, és akkor is, ha már megalapítottad a cégedet: ezek a hibák a vállalkozásodba kerülhetnek!

A 11 leggyakoribb cégalapítási hiba – ugye te nem követ(t)ed el őket?

1. Nem megfelelő ÁFA-kört választasz

Amikor céget alapítasz, meg kell jelölnöd, hogy milyen ÁFA-körbe fogsz tartozni. Igen, ezt már azelőtt tudnod kell, hogy kiadtad volna az első számládat és megkaptad volna az első bevételedet: előre tisztában kell lenned azzal, hogy várhatóan mennyit fogsz keresni, és melyik adózási forma éri meg majd neked a legjobban! Nehéz döntés, ugye?

A dolgot tovább súlyosbítja, hogy az adóév vége előtt nem változtathatsz ezen, vagyis ha elszúrtad, együtt kell élned a rossz döntéssel – ami akár csődbe is viheti a céget már a legelején.

Az ÁFA-kör kiválasztásához mindenféleképpen kérd könyvelő segítségét!

2. Nem megfelelő társasági forma

Kft.? Bt.? Egyéni vállalkozás?

A különbség nem csak a betűk számában van, számtalan kisebb-nagyobb adózási és jogi eltérés található az egyes cégformák között.

Egy Bt. például lehet (KATA) kisadózó, a Kft. nem. A Bt. beltagja a teljes vagyonával felel, ha a cég hibázik, a Kft. tagja csak a törzstőke erejéig – de ezt is egyre jobban szigorítják.

Az egyéni vállalkozást lehet szüneteltetni, a társas vállakózást nem. Az egyéni vállalkozó az adó év végén mindent leadózik, a társaság nem. Egy kft vagy Bt fenntartása költségesebb mint az egyéni vállalkozásé.

Mielőtt lelkesen belevágnál a cégalapításba, konzultálj!

Egy jó tanács: az adózást könyvelővel, a jogi oldalt ügyvéddel beszéld meg!

Én tudom, nem értünk egymás szakterületéhez!

3. Nem megfelelő cégnév

Kitaláltad a cégnevet? Nagyszerű. A cég anyagát az ügyvéd elküldi a cégbírósághoz bejegyzésre. Amíg a bejegyzésre vársz, lefoglalod a domain nevet, névjegykártyát készítesz, bélyegzőt csináltatsz, sőt, talán már be is gyűjtöd az első megrendeléseket, hogy azonnal indulhasson a munka, amint zöld utat kapsz. Majd jön a levél: elutasították a cégalapítási kérelmedet.

Kezdhetsz mindent elölről, és az első megrendelők talán el is tűnnek, mert nem akarják még egyszer kivárni az egész folyamatot...

Ha nincs tapasztalatod a cégalapítás bírói gyakorlatát illetően, könnyen előfordul, hogy nem megfelelő cégnevet választasz: gyakori hiba például, hogy nem különbözik eléggé más, már létező és bejegyzett cégnevektől, vagy valamilyen ok miatt a cégbíróság kifogást emel. Megoldás: a bejegyzési kérelem elküldése előtt, az ügyvéd rákérdez a cégbíróságnál, hogy a név jó lesz-e. Persze ezt nem minden ügyvéd csinálja meg.

Tanulság: Érdemes az ügyvédek között is válogatni.

4. A NAV megtagadja az adószám kiadását – mert nem megfelelő ügyvezetőt vagy tagot választottál

Van adótartozásod? És a partnerednek, akit beveszel a cégbe?
Nincs?
Ez biztos?

Könnyű elsiklani egy kisebb adótartozás felett, a NAV azonban nem felejt: akár pár száz forintos hátralék is elég lehet ahhoz, hogy leállítsa a folyamatot és megtagadja a cégbejegyzést.

Ne bízd a véletlenre, ellenőrizz minden leendő tagot és a saját adófolyószámládat, hogy ne a cégbejegyzésnél érjenek meglepetések!

5. Nem ismered a járulékfizetési kötelezettségeidet

Lehet, hogy senki nem szólt, de azért jó, ha tudod: ha bejegyzed a céged, akkor a máshova be nem jelentett foglalkoztatottak és ügyvezetők után járulékokat kell fizetned.

Már az első pillanattól.

Igen, már akkor is ha még egy fillért sem kerestél.

Cégalapítás előtt egyeztess egy könyvelővel, készülj fel a meglepetésekre!

6. Nem nyitsz bankszámlát – vagy nem jókor.

Emlékszel a reklámra? „Hasitasi nem kér kódot!”

Sok cégvezető úgy gondolja, hogy nem kell bankszámlát nyitnia, mert úgyis készpénzes forgalma lesz, vagy mert az első bevételek csak hónapok múlva érkeznek – addig miért is fizetné a számlavezetési díjat?

Sajnos a törvényt nem érdekli a spórolás: a kettős könyvvitelt vezető társaságokat jogszabály kötelezi a bankszámla nyitására, amit ha elmulasztasz, tetemes bírságot is fizethetsz.

Csak idő kérdése, de a NAV előbb-utóbb észreveszi, hogy van egy céged, és nincs hozzá bankszámla nyitva.

7. Üres a bankszámlád

Oké, nyitottál bankszámlát. De ugye rögtön el is helyezted rajta a törzstőkét?

A tagok törzsbetétjét készpénzben lehet a pénztárba befizetni, vagy a bankszámlára átutalni.

Nézd meg, hogy mi szerepel az alapító okiratodban és annak megfelelően járj el!

8. Megfeledkeztél a cégalapítást követő, ahhoz szorosan kapcsolódó adminisztrációs feladatokról

Sajnos a cégalapítással nem értek véget a feladataid, sőt! Most kezdődik az igazi munka.

Cégedet számtalan hatósághoz be kell még jelentened, és ezt még a cégalapítás pillanatában (!) el kell kezdened, vagyis még aznap, amikor megkaptad a bejegyző végzést.

Ezt a kötelezettséget a NAV kiemelten vizsgálja, és minden esetben szankcionálja a mulasztást, vagyis nem érdemes abban reménykedned, hogy „egy-két nap még nem a világ vége”!

Válassz olyan könyvelőt, aki észben tartja és el is intézi helyetted a kötelező bejelentéseket!

9. Likviditási problémák már a legelején

Készítettél pénzügyi tervet a cégalapítás előtt? Rendelkezel akkora tartalékkal, hogy átvészeld az első időszakot?

Nagyon sokan vágnak úgy bele a cégalapításba, hogy van egy jó ötletük, és alig várják, hogy belevághassanak: ám nem számolnak azzal, hogy az első időszakban bevétel még nem, kiadás viszont annál több keletkezik majd a cégben!

Éppen ezért szomorúan sok vállalkozás van, ami az első hónapokban elbukik.

Mielőtt céget alapítanál, kérd ki egy könyvelő tanácsait, készítsetek pénzügyi tervet, és legyen félretett pénzed az indulásra!

10. A könyveléssel egy rokont vagy barátot bízol meg

„Szerencsére az anyósom(/feleségem/haverom lánya/édesanyám/barátnőm stb tb.) ért a könyveléshez, korábban könyvelőként dolgozott,(vagy olyan cégnél ahol volt könyvelés ) rengeteg pénzt spórolunk azzal, ha ő csinálja a könyvelést!” – gondolja néhány cégvezető.

Sajnos az, hogy valaki ért a könyveléshez és az, hogy valaki aktív könyvelő, két külön dolog: a könyvelési és számviteli szabályok folyamatosan változnak, és ha valaki akár csak egy fél évet is „kihagy”, már komoly hiányosságai lehetnek, amik a könyvelésben is jelentkeznek majd.

Ennél már csak az a rosszabb, ha a cégvezető maga áll neki a könyvelésnek: ahhoz, hogy megfelelően tájékozott legyen minden számviteli kérdésben, kövesse az állandó változásokat, annyi időt és energiát kell a könyvelésre fordítania, hogy az érdemi munkára már szinte nem is jut ideje.

Nem is beszélve arról, hogy fejben kell tartani a fizetési határidőket, fizetni a járulékokat, adót, és ha csak egyetlen apróságról feledkezel is meg, máris hatalmas büntetéseket vehetsz a nyakadba.

Mi éri meg jobban? Havi 2-15 000 forint könyvelési díj, vagy időnként 50-500 000 forint bírság?

Könyveléssel csak aktív, teljes állású könyvelőt bízz meg, akinek ki is fizeted a munkadíját – a „szívességi könyvelés” majdnem annyi céget tett már tönkre, mint amennyi barátságot.

11. Rossz szakembert választasz

Ez szorosan kapcsolódik az előzőhöz: amikor könyvelőt vagy ügyvédet választasz, ne csak azt nézd, hogy mennyire szimpatikus, kinek az ismerőse, vagy mennyiért dolgozik: céged tündöklése és bukása jelentős mértékben múlik a könyvelődön és a jogászodon. Fontos, hogy már a kezdet kezdetén igazán profi szakembereket válassz!

Ha az ÁGSZI Bt-re bízod a könyvelésedet, akkor

  • megbízható, profi szakemberek segítenek attól a perctől, amikor még csak eldöntötted, hogy céget fogsz alapítani
  • részletes tájékoztatást kapsz teendőidről, a cégalapítás körüli feladatokról
  • megválaszoljuk minden kérdésedet, sőt, azokat is, amikről nem is tudtad, hogy meg kellene kérdezned
  • átvállaljuk a cégalapítással járó adminisztráció nagy részét: bejelentjük cégedet a NAV-hoz, KSH-hoz, helyi önkormányzathoz, és mindent határidőre!
  • nyugodt szívvel ajánljuk partnerünket, Dr. Bánkúti Judit ügyvédet, aki kiváló cégjogász – így két legyet, akarjuk mondani, szakembert üthetsz egy csapásra!

Dr. Bánkúti Judit kedvezményes ügyvédi díjat biztosít a Az ÁGSZI Bt. könyvelőiroda ügyfeleinek

  • és anyagilag is jól jársz, hiszen szigorú árpolitikánk első számú szempontja az, hogy a legkisebb, legfiatalabb cégek is megengedhessék maguknak, hogy kiváló szakemberekkel dolgozzanak. Kattints ide és olvasd el árpolitikánkat!
  • Tapasztalatból tudom, hogy a cégalapítás igen nagy körültekintést igényel. A Számvitel Center könyvelő irodával közösen kidolgoztunk egy olyan segédletet, mely segítség a cég alapítója maga is felkészülten indulhat neki a cégalapításnak.