+36 70 397 06 89
Folyamatosan, sürgős esetben akár hétvégén is!

Hogyan válassz könyvelőt?

A 6 legfontosabb szempont, amire figyelned kell

Hogyan válassz jó könyvelőt? A válasz egyszerű: úgy, hogy felhívsz minket. Ezzel nem nyúlhatsz mellé :)

De ha szeretnéd tudományos alapokra helyezni a könyvelőválasztást, és alaposan átgondolni döntésedet, azt természetesen csak támogatni tudjuk. Ezért összegyűjtöttünk 6 fontos szempontot, amit érdemes figyelembe venni, amikor könyvelőt választasz!

1. szempont:
Az ár

Itt igen nagy szórást fogsz találni, ha rágooglizol.

Ne szépítsünk: igenis fontos szempont a könyvelő kiválasztásánál, hogy mennyiért dolgozik – főleg egy induló, kisköltségvetésű vállalkozás esetén. Nem érdemes túl drágát választani: bár a minőségi munkának ára van, ez nem jelenti azt, hogy a dupla árért kétszer jobb minőséget kapsz. Ha egy könyvelő iroda a munkája után 100% garanciát vállal, [link] akkor mondhatjuk: ez a legmagasabb minőség. Érdemes vigyázni, ne adódjon a könyvelési költségekből felesleges teher a cégnél már a legelején.

De nem érdemes a leges-legolcsóbbat választani sem – kivéve, ha meg vagy győződve arról, hogy az alacsony árak ellenére valódi szakemberek dolgoznak az adott könyvelőirodánál, és garanciát vállalnak könyvelői tevékenységükért.

Amit a honlapok sugallnak 1: „Nálunk szakképzett, okleveles könyvelők dolgoznak…” – ezt a mondatot minden olyan könyvelőiroda honlapján megtalálod, akik kicsit magasabb árakon szolgáltatnak. De jó ha tudod, hogy mindegyik könyvelőirodában – még a legkisebb, legolcsóbban is – okleveles, akkreditált könyvelők dolgoznak. A megfelelő végzettséget ugyanis törvény írja elő.

Amit a honlapok sugallnak 2: Sok honlapon találsz elsőre kedvezőnek tűnő árakat, de érdemes elolvasnod az apró betűt is! Gyakori trükk ugyanis, hogy az árak csak egy kezdeti, pár hónapos kedvezményes időszakra vonatkoznak, majd ennek lejártával ugrásszerűen megnövekednek. Nézd meg a honlapot, és ha nem találsz erre vonatkozó információt, kérdezz rá, mielőtt szerződnél a könyvelőirodával!

Másik trükk az ingyen cégalapítás. Először is ez nem ingyenes, mert az illetéket ki kell fizetni. De a lényeg, hogy itt is a későbbi díjakon jön vissza az „ingyen” cégalapítás. (ugye senki sem hiszi, hogy egy ügyvédi iroda szeretetből alapít céget vadidegeneknek...? Erről bővebben a cégalapítás menüpontban olvashatsz.

Olyan könyvelőt kell választani, aki a honlapján nem csak az árakat, de azt is feltünteti, meddig érvényesek azok. Például így. Nagyon sok honlapon, csak több adat (köztük az elérhetőséged!) megadása után kapsz árajánlatot. Miért? Nem mondom el, próbáld ki, de szerintem kitalálható.

2. szempont:
Szolgáltatások.

Mivel a precíz, pontos könyvelés, a határidők figyelése és betartása szerintünk teljesen természetes, itt nem ezeket érdemes figyelni. Cégvezetőként sokkal fontoisabbnak fogod érezni, hogy a döntéseidhez folyamatosan kapj információkat. A vállalkozás eredményeinek figyelemmel követése, a fizetendő adók előrejelzése, illetve az, hogy időben értesülj azokról a lehetőségekről, melyekkel a várható adódat csökkenteni lehet. Erre is érdemes rákérdezni, hogy ez az adott könyvelőiroda esetén hogyan működik. Az általunk kínált szolgáltatásokról itt találsz bővebb leírást.

3. szempont:
Rejtett költségek

Igazából még ez is az árakhoz tartozik. Számos könyvelőiroda külön díjat számol fel a mérleg elkészítéséért, egy esetleges adóellenőrzésen az ügyfél képviseletéért, az ügyfél nevében elküldött levelekért, és még sorolhatnám. Egy másik trükk: egy viszonylag alacsony szolgáltatási díj van feltüntetve, de kiderül, hogy például a bérszámfejtésért külön díjat kell fizetni, holott máshol az beletartozik a könyvelési díjba! Ha ez nincs külön feltüntetve a honlapon így, akkor érdemes rákérdezni, hogy a könyvelési díj mit foglal magában.

4. szempont:
Felelősségvállalás

Garancia, és felelősségvállalás - szerencsére egyre több könyvelő iroda vállal felelőséget a munkájáért. Ez egy minőségi javulás a szakmában. Másrészt azért arról is szó van, hogy egy esetleges többszázezer, vagy akár millió forintos bírságot ki tud-e fizetni, a könyvelő iroda. Erre szolgálnak a szakmai felelősségbiztosítások.
Általában a komolyabb könyvelőirodáknak van ilyen, inkább az egy-két személyes könyvelő vállalkozók szoktak ezen spórolni. Rákérdezni mindenképp érdemes!

5. szempont:
Kisebb, vagy nagyobb könyvelőirodát
érdemes-e választani?

Hogy ez miért szempont?
Az ok egyszerű:
Az egy-két személyes könyvelőirodák esetén gyakran fordul elő, hogy egy esetleges megbetegedés, családi ok, vagy éppen a szokásos évi szabadság idején nem elérhetőek, illetve egyes ügyeket, melyek nem határidősek, bár számodra éppoly fontosak, hátrébb sorolnak, későbbre halasztanak . Ha ilyenkor szükséges éppen fontos üzleti kérdésekben döntened, ha ilyenkor kapsz egy levelet a NAV-tól, vagy ilyenkor van szükséged gazdasági adatokra a cégről, joggal érezheted úgy, hogy nem kapsz folyamatos szolgáltatást a pénzedért.

A nagyon nagy, 10-20 fős könyvelő irodáknál a cégeket szétosztják, egy-egy ügyintézőhöz kerülnek. Itt már nem tudod a cég vezetőjét felhívni, munkaidő után, esetleg hétvégén, ha valamilyen halaszthatatlan problémád adódik. Fontos lehet, hogy legyen egy olyan vezető, aki az összes cégre rálát, és bármikor elérhető, tud és akar is segíteni, ha gondod van.

6. szempont:
Könnyű megközelíthetőség, kiváló parkolási lehetőség.

A belváros szívében, a sétáló utcákban található könyvelő irodákat nem csak azért nem szerencsés választani, mert a könyvelési díjban az ügyfeleken szedik be az igen magas bérleti díjakat, hanem mert nagyon nehéz parkolót találni a közelükben.

Gondolj bele: egy évben többször is mész a könyvelőhöz, viszed a számláidat, illetve azokat év végén visszaadják. Nem mindegy milyen messzire tudsz leparkolni az irodától, főleg, ha minden perced ki van számolva. Tégy egy próbát: nézd meg mi a helyzet az iroda környékén mondjuk egy hétköznap kora délután.

Választásnál érdemes a megközelíthetőséget és a parkolási lehetőséget is figyelembe venni.

A fenti szempontokat figyelembe véve már jó eséllyel ki lehet választani egy megfelelő könyvelőirodát, de talán még fontosabb: ha elsőre nem sikerül megfelelő partnerre találni ne féljünk változtatni, te fizetsz egy szolgáltatásért, joggal vannak elvárásaid.